O czym trzeba pamiętać, układając dietę dla szczeniaka?
Zdrowie zwierząt

O czym trzeba pamiętać, układając dietę dla szczeniaka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przez pierwszy miesiąc życia szczenięta karmione są wyłącznie mlekiem matki. Następnie stopniowo wprowadzane są inne pokarmy, a w okolicach ósmego tygodnia życia szczeniak może zamieszkać w nowym domu, gdzie będzie już karmiony tylko przez człowieka. Świeżo upieczeni opiekunowie czworonogów zazwyczaj mają wiele wątpliwości dotyczących żywienia tak młodych psów. Te najpopularniejsze rozwiewamy w niniejszym tekście.

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu

Pierwsze chwile w nowym otoczeniu są stresujące nie tylko dla opiekunów, ale i dla samego szczeniaka. Warto redukować zatem napięcie, by okres adaptacji przebiegał jak najspokojniej. Hodowca na pewno wraz z psem przekaże Ci nie tylko jego ulubioną zabawkę, lecz także karmę, którą zwierzę było przez niego karmione. Nie zmieniaj jej od razu w pierwszych tygodniach Waszego wspólnego życia, a nową, wybraną przez siebie karmę zacznij wprowadzać stopniowo. Postępuj tak samo, jeśli adoptujesz szczenię ze schroniska – nawet w przypadku, gdy karmione było karmą słabej jakości, tranzycja musi trwać przynajmniej tydzień.

Jaka karma zaspokoi potrzeby żywieniowe szczeniaka?

Nowy członek rodziny powinien dostawać karmę, która pokryje jego dzienne zapotrzebowanie na makroskładniki, kalorie, witaminy i minerały. W pożywieniu szczeniaka bardzo ważne jest białko, niezbędne do prawidłowego rozwoju tkanek oraz mięśni. Powinno ono stanowić minimum ¼ dziennej porcji karmy. Psie dziecko musi przyjmować więcej tłuszczu niż osobnik dorosły. Należy zwrócić też uwagę na odpowiednie proporcje wapnia oraz fosforu – to te minerały dbają o rozwój kości. W żywieniu szczeniąt sprawdza się catering dla psa PsiBufet, czyli w pełni zbilansowane posiłki, które nie wymagają dodatkowej suplementacji.

Dzienna dawka karmy dla szczeniaka – jak ją obliczyć?

Objętość pokarmu, którą Twój szczeniak powinien dostawać w ciągu dnia, oblicza się na podstawie docelowej wagi psa oraz jego wieku wyrażonego w miesiącach. O ile te dane są oczywiste dla właścicieli czworonogów z hodowli, o tyle w przypadku adopcji szczeniaka nierasowego do określenia przybliżonego wieku oraz wagi docelowej potrzebna będzie konsultacja z weterynarzem. Informację o dawkowaniu karmy w oparciu o te dane znajdziesz na opakowaniu. Jeśli zamówisz wspomniany wcześniej catering – otrzymasz już odmierzone porcje posiłków.

Ile razy dziennie należy karmić szczeniaka?

Chociaż szczeniaki mają duże zapotrzebowanie kaloryczne, jedzenie należy im nakładać w niewielkich ilościach. Do trzeciego miesiąca życia dzienną dawkę warto dzielić na pięć porcji, podawanych o stałych porach. W kolejnym miesiącu można zredukować liczbę posiłków do czterech. Gdy pies będzie miał już pół roku, możesz zacząć karmić go tylko trzy razy dziennie.

Jak długo karmić psa jedzeniem dla szczeniąt?

Okres, w którym psa należy karmić pożywieniem przeznaczonym dla szczeniąt, jest tym dłuższy, im większa jest waga docelowa zwierzęcia. Psy miniaturowe rozwijają się najszybciej i karmę dla osobników dorosłych można zacząć im podawać już po siódmym miesiącu. Przedstawiciele ras olbrzymich karmą dla szczeniąt powinni być natomiast karmieni przez pierwsze dwa lata życia.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kim jest behawiorysta zwierząt?
Kim jest behawiorysta zwierząt?
Behawiorysta zwierząt to specjalista, który zajmuje się badaniem i rozumieniem zachowań zwierząt oraz diagnozowaniem i rozwiązywaniem problemów behawioralnych u nich. Głównym celem behawiorysty jest poprawa jakości życia zwierząt poprzez zrozumienie ich naturalnych instynktów, potrzeb i komunikacji.
Jak wybrać psa idealnie dopasowanego do twojego stylu życia
Jak wybrać psa idealnie dopasowanego do twojego stylu życia
Wybór czworonoga, który idealnie wpasuje się w Twój styl życia, nie jest łatwy. Nasz artykuł wskazówki, które pomogą Ci zdecydować, jaka rasa psa będzie dla Ciebie odpowiednia.
Najlepsze rasy dużych psów do adopcji ze schroniska
Najlepsze rasy dużych psów do adopcji ze schroniska
Adopcja dużego psa ze schroniska to wspaniałe doświadczenie, które przynosi wiele radości i miłości. Jednak wybór odpowiedniej rasy może być trudny.
Ostatnie wpisy