Czego absolutnie nie powinien jeść pies?
Zdrowie zwierząt

Czego absolutnie nie powinien jeść pies?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czworonożni przyjaciele człowieka znani są nie tylko ze swojej wierności, ale też z nieposkromionego apetytu. Niestety, zdarza się, że zjedzą coś, co może być groźne dla ich zdrowia. Jakich produktów absolutnie nie powinno się podawać psom?

Czekolada

Właściciele czworonogów nierzadko dają się zwieść błagającemu spojrzeniu swoich pupili, co skutkuje częstowaniem psiaka smakołykami dla ludzi. Niestety produkty uwielbiane przez ludzi bardzo często bywają nieodpowiednie dla ich czworonożnych przyjaciół. Przykładem mogą być czekolada i kakao. Największym problemem w przypadku tych produktów jest zawarta w nich toksyczna dla psich organizmów teobromina. Jej działanie przejawia się poprzez:

•  przyspieszenie pracy serca,
•  poszerzenie naczyń krwionośnych,
•  rozluźnienie mięśni gładkich.

Substancja jest także bardzo wolno wydalana z organizmu. Jej odkładanie w niedługim czasie może spowodować zatrucie, a w skrajnych przypadkach śmierć. Niepokojące objawy, takie jak problemy z przewodem pokarmowym czy śpiączka mogą pojawić się już po godzinie od zjedzenia czekolady. Niezbędne jest wówczas szybkie udanie się do lekarza weterynarii.

Kawa, napoje energetyczne, cola

Choć zakaz picia przez psy tych napojów może wydawać się oczywisty, nie należy go pomijać. Zawarta w kawie, napojach energetycznych i coli kofeina może spowodować arytmię lub migotanie komór serca czworonoga. W skrajnych wypadkach może przyczynić się nawet do jego śmierci!


Gotowane, pieczone lub smażone kości

Może się wydawać, że obgotowane kości stanowią psi przysmak. Dlaczego nie warto przesadzać z ich podawaniem pupilowi? Mimo że nie zawierają w sobie żadnych toksycznych substancji, w wyniku obróbki termicznej ich struktura ulega jednak osłabieniu: potrafią kruszyć się na drobne odłamki mogące uszkodzić układ pokarmowy psa. Z tego powodu należy raczej zrezygnować z obgotowywania kości i podawania ich czworonogom. Można natomiast dostarczać im w niedużej ilości surowe kostki, które będą znacznie bardziej bezpieczne dla ich zdrowia.

Pestki owoców (np. jabłek)

Toksyczność pestek owoców dla psa ma charakter warunkowy: zjedzenie ziaren zawartych na przykład w śliwkach, jabłkach lub morelach nie jest dla czworonoga niebezpieczne, dopóki nie zdoła on ich rozgryźć. Połykane w całości podlegają normalnemu trawieniu (mogą jednak sprzyjać niedrożności jelit), rozgryzione zaś biorą udział w produkcji cyjanowodoru. Możliwe konsekwencje zjedzenia ich w dużej ilości to:

•  utrata przytomności,
•  zapaść,
•  śmierć psa.

Awokado

Do produkcji tego coraz popularniejszego owocu używa się środka grzybobójczego znanego jako persin. Nie wyrządza on szkód zdrowiu człowieka, ale toksyczny jest właśnie dla psów – utrudnia usuwanie wody z organizmu zwierzęcia. Do częstych konsekwencji jego działania w organizmie psa należą:

•  obrzęk płuc.
•  zaburzenia pracy serca,
•  niewydolność krążeniowa.

AWOKADO 🥑 Dla Ciebie świetna, zdrowa przekąska, ale dla Twojego psa niekoniecznie!Awokado zawiera zawiera związek…

Gepostet von Przychodnia Weterynaryjna Vetka am Donnerstag, 9. Juli 2020

Cebula i czosnek

W przypadku diety człowieka raczej docenia się prozdrowotne i bakteriobójcze działanie cebuli i czosnku. Dla psa te warzywa szkodliwe są jednak zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej. Już zjedzenie kilkunastu gramów cebuli na kilogram ciała może doprowadzić do anemii. Choć czosnek w śladowych ilościach znajduje się nawet w preparatach weterynaryjnych, to spożycie jego większej dawki może zakończyć się w sposób analogiczny do spożycia cebuli.

Winogrona i rodzynki

Chętnie spożywane przez człowieka świeże i suszone w postaci rodzynek winogrona nie są bezpiecznym produktem w psiej diecie i powinny być z niej bezwzględnie wyeliminowane. Nie wiadomo jeszcze, która z substancji w nich zawarta jest szkodliwa. Wiadomo jednak, że problemy z układem pokarmowym mogą pojawić się już po zjedzeniu kilkunastu winogron. Co ciekawe, objawy mogą być widoczne nawet w kilka dni po zjedzeniu owoców. Najgroźniejsza konsekwencja w omawianym przypadku to niewydolność nerek.

Alkohol

Oczywiste jest, że psu nie wolno podawać alkoholu. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet jeden kieliszek wina może być śmiertelny dla psa niewielkich rozmiarów. Zatrucie alkoholem objawia się między innymi:

•  wymiotami,
•  zaburzeniami oddychania,
•  śpiączką.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze zabawki i akcesoria interaktywne dla małych psów: Wzmacnianie więzi z psem
Najlepsze zabawki i akcesoria interaktywne dla małych psów: Wzmacnianie więzi z psem
W tym artykule przedstawimy najlepsze zabawki i akcesoria interaktywne, które są idealne dla małych psów.
Kagańce fizjologiczne dla psa – co to jest i kiedy są potrzebne?
Kagańce fizjologiczne dla psa – co to jest i kiedy są potrzebne?
Kagańce dla psów to narzędzie, które jest używane, aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzęciu i jego otoczeniu. Kagańce fizjologiczne to specjalne rodzaje kagańców, które zapewniają zwierzęciu swobodę oddychania i picia, a jednocześnie uniemożliwiają jedzenie i gryzienie.
Farma drobiu: Innowacyjne rozwiązania w walce ze zanieczyszczeniami
Farma drobiu: Innowacyjne rozwiązania w walce ze zanieczyszczeniami
Ferma drobiu to miejsce, w którym hodowana jest masa zdrowych kurczaków i indyków, które później trafiają na nasze talerze. Przemysłowa hodowla drobiu staje jednak przed wyzwaniem utrzymania czystości i higieny na farmach, aby zapewnić zdrowe warunki dla zwierząt i uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia publicznego. W tej walce z zanieczyszczeniami innowacyjnym rozwiązaniem okazują się maty dezynfekcyjne.
Ostatnie wpisy