Kamica u kota
Zdrowie zwierząt

Kamica u kota

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kamica u kota to jedna z częściej diagnozowanych w gabinetach weterynaryjnych dolegliwości. Zbagatelizowana i nieleczona wywołuje ból i może prowadzić do poważnych chorób, w tym do zagrażającej życiu niewydolności nerek. Tymczasem zapobieganie jej jest stosunkowo proste, tak samo jak leczenie na wczesnym etapie rozwoju. Co musisz wiedzieć na temat kamicy? Sprawdź!

Czym jest kamica u kota?

Kamica nerkowa, nazywana też kamicą moczową lub potocznie kamieniami nerkowymi, to patologia, która cechuje się obecnością złogów w układzie moczowym, wytwarzanych z substancji występujących w moczu. Gdy złogi są duże lub/i występują w dużej ilości, powodują ból podczas mikcji. Mogą też uszkadzać ściany układu moczowego i prowadzić do poważniejszych schorzeń, w tym do niewydolności nerek. Istnieje wiele rodzajów kamieni nerkowych.

Najczęściej diagnozowane i jednocześnie najłatwiejsze w leczeniu są struwity (trójfosforany amonowo-magnezowe). Inne rodzaje kamieni to m.in: oksalaty (szczawiany wapnia), kamienie fosforanowo-wapniowe, cystynowe, moczanowo-amonowe.

Przyczyny kamicy u kota

Za tworzenie się złogów poszczególnych rodzajów odpowiada przede wszystkim zbyt niskie lub za wysokie pH. Jego odczyn może być nieprawidłowy z powodu takich czynników jak m.in. zbyt niski poziom nawodnienia (wiele kotów odmawia picia wody), karma o małej wilgotności, nadwaga, otyłość, wiek i stan zdrowia. Choć kamica może wystąpić u kotów w każdym wieku, szczególnie podatne są na nią starsze, schorowane czworonogi.

Objawy kamicy u kota

Początkowo kamica u kota może rozwijać się bezobjawowo. W zaawansowanym stadium daje natomiast takie objawy jak m.in. nietrzymanie moczu, krwiomocz, sikanie i posikiwanie poza kuwetą (mylone ze znaczeniem), ból w czasie mikcji (sygnalizowany miauczeniem), wylizywanie genitaliów, ogólne złe samopoczucie, izolowanie się. Symptomy te nie muszą pojawić się jednocześnie i mogą mieć różne natężenie.

Leczenie kamicy u kota

Jeśli podejrzewasz chorobę u swojego podopiecznego, udaj się z nim do lekarza weterynarii. Specjalista wykona badania, postawi diagnozę i zaproponuje najskuteczniejsze leczenie. W zależności od rodzaju złogów, postępu schorzenia i ogólnego stanu pupila może zalecić wyłącznie zmianę diety, włączyć odpowiednio dobraną farmakoterapię lub poinformować o konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Bez względu na formę leczenia, zmiana diety jest konieczna. Wybierz wysokiej jakości karmę, jak np. karmy specjalistyczne SPECIFIC™ dedykowane kotom z określonymi problemami zdrowotnymi, w tym kamicą.

Obserwuj swojego pupila, zadbaj o jego prawidłowe nawodnienie i zdrową dietę, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych w przyszłości!

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szelki guard dla psa – niezbędny element wyposażenia dla aktywnych czworonogów
Szelki guard dla psa – niezbędny element wyposażenia dla aktywnych czworonogów
Szelki typu guard, zaprojektowane z myślą o aktywnych czworonogach, są nie tylko elementem mody czy wygody, ale przede wszystkim niezbędnym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo i komfort podczas różnorodnych aktywności.
Jak odpowiednio dobrać gryzaki i treserki dla rozwijającego się pupila?
Jak odpowiednio dobrać gryzaki i treserki dla rozwijającego się pupila?
Poradnik eksplorujący procesy, według których właściciele zwierząt domowych mogą efektywnie wybierać gryzaki i treserki dla swojego rozwijającego się pupila.
Rasy psów bezpieczne dla alergików
Rasy psów bezpieczne dla alergików
Alergia na psy to nieprzyjemna przypadłość, zwłaszcza jeśli pałasz do nich szczególną sympatią.
Ostatnie wpisy