Rasy psów bezpieczne dla alergików
Rasy psów

Rasy psów bezpieczne dla alergików

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Alergia na psy to nieprzyjemna przypadłość, zwłaszcza jeśli pałasz do nich szczególną sympatią. Jeśli nie możesz zrezygnować z marzenia posiadania zwierzaka, wybierz hipoalergiczną rasę psa!

Hipoalergiczne rasy psów – czy to możliwe?

Powiedzmy to sobie na wstępie: całkowicie hipoalergicznych ras psów nie ma. Są jednak psy, które uczulają mniej niż inne, a to z racji tego, że prawie nie linieją, wyróżniają się specyficzną sierścią lub w ogóle jej nie mają.

Psy szorstkowłose

Psy o takim rodzaju sierści nie linieją, ich włosy nawet po obumarciu pozostają w skórze. Raz na pół roku należy je poddawać zabiegowi trymowania, czyli usuwania starego, matowego owłosienia. W przeciwnym razie u psa może się rozwinąć zapalenie mieszków włosowych.

Sznaucery

Istnieją trzy odmiany sznaucerów, które różnią się wielkością: miniaturowy, średni i olbrzymi. Sznaucery szybko i chętnie uczą się nowych komend, są przyjazne wobec ludzi i innych psów.

Jack Russell terrier

Znany z filmów Jack Russell terrier to pies, z którym nie będziesz się nudzić. Jest nad wyraz aktywny, dlatego jeśli jesteś typem kanapowca, poszukaj sobie innego towarzysza. Jack uwielbia zmianę otoczenia, przywiązuje się do człowieka, a nie do miejsca. Jeśli więc jesteś niespokojnym duchem, jego wybór będzie strzałem w dziesiątkę!

Psy długowłose

Niektóre psy długowłose nie mają podszerstka, dlatego nie linieją. Niemniej pielęgnacja ich szaty może być nie lada wyzwaniem. Psy długowłose należy codziennie wyczesywać i przynajmniej dwa razy w miesiącu myć z użyciem specjalnych preparatów.

Chart afgański

Dumny, wdzięczny i wytrzymały. Chart afgański to pies posłuszny i spolegliwy, który nie będzie próbował Cię zdominować. Warto z nim pracować już od małego, w przeciwnym razie będzie się bać zarówno ludzi, jak i zwierząt. Źle znosi przenikliwe dźwięki i hałas, dlatego nie jest dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi.

Yorkshire terrier

Yorki to energiczne i przyjazne psy. Niełatwo poddają się tresurze ze względu na ich uparty charakter, za to dobrze się czują w małych mieszkaniach.

Shih tzu

Pies o stabilnym charakterze i zrównoważonej psychice, który rzadko szczeka bez przyczyny. Shih tzu lubi długie spacery, ale bez problemu przyzwyczaja się do dłuższych pobytów w domu. Piesek jest też bardzo przychylnie nastawiony do dzieci.

Psy o kędzierzawej sierści

Miłośnicy psów ze skłonnościami do alergii powinni też zwrócić uwagę na zwierzaki o kędzierzawej sierści. Takie psiaki nie linieją, ale ich sierść ma tendencję do tworzenia kołtunów, dlatego trzeba je regularnie czesać, strzyc i kąpać.

Pudle

Bardzo energiczne psy, wymagają długich i regularnych spacerów. Łatwo poddają się też tresurze, dlatego są zaliczane do najmądrzejszych ras.

Lagotto romagnolo

Jedna z najstarszych ras psów dowodnych i aportujących. Temu psu musisz poświęcić sporo uwagi, w przeciwnym razie zacznie się smucić i kaprysić. Z tego powodu nie należy go na dłużej zostawiać w domu.

Psy nagie

Te psy nie posiadają sierści, ale mają łupież, więc należy je regularnie kąpać. Właściciel musi też dbać o to, żeby skóra psa nie ulegała przesuszeniu. Zimą nagie psy trzeba ubierać, a latem strzec przed długim pobytem na słońcu.

Amerykański terier bezwłosy

Z łatwością poddaje się tresurze, dlatego będzie świetnym wyborem dla osób, które po raz pierwszy sprawiają sobie zwierzaka. Trzeba jednak pamiętać, że źle znosi samotność i nudę.

Nagi pies peruwiański

Peruwiańczyki są bardzo przywiązane do rodziny. Potrzebują regularnych spacerów i zabawy, zwłaszcza umysłowej, jako że są niezwykle inteligentne. Z peruwiańczyka można też uczynić psa obronnego.

Zdjęcie główne: Juli Kosolapova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Fotelik dla psa – jak zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila w samochodzie?
Fotelik dla psa – jak zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila w samochodzie?
Wiele osób uwielbia zabierać swojego pupila w podróż samochodem, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, które niosą ze sobą takie wyjazdy. Jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa podczas jazdy z psem jest właściwie dobrany fotelik, który zapewni mu bezpieczeństwo i wygodę.
Pasze dla koni: Klucz do zdrowego i dobrze zbilansowanego żywienia
Pasze dla koni: Klucz do zdrowego i dobrze zbilansowanego żywienia
Zdrowie i dobre samopoczucie koni są niezwykle ważne dla każdego właściciela lub opiekuna konia. Właściwe żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu kondycji i sprawności tych majestatycznych zwierząt. Jednym z kluczowych czynników wpływających na zdrowie koni jest odpowiednia pasza.
Wyprawka dla żółwia lądowego – co warto wiedzieć?
Wyprawka dla żółwia lądowego – co warto wiedzieć?
Spośród gadów, które najchętniej towarzyszą nam w domach, są od wielu lat żółwie lądowe.
Ostatnie wpisy