Jaki drapak dla kota wybrać?
Akcesoria dla zwierząt

Jaki drapak dla kota wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Potrzeby behawioralne kotów wymagają spełnienia – te zwierzęta wręcz muszą drapać. Najgorzej, gdy robią to ze szkodą dla kanapy lub mebli. Jaki drapak dla kota wybrać, aby jednocześnie spełniał swoje funkcje i był w atrakcyjnej cenie?

Koty i drapanie. Jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że „pazurkowanie” leży w naturze kota i niewiele można z nim zrobić. Nie jest to przy tym wyraz „kociej złośliwości”, ponieważ nie istnieje coś takiego. Koty drapiąc, oznaczają teren dzięki substancjom produkowanym przez gruczoły pomiędzy opuszkami palców. Dodatkowo poprzez drapanie różnych przedmiotów ścierają sobie pazurki. Niekiedy koty drapią również po to, aby rozciągnąć swoje mięśnie. Co możemy z tym zrobić? Przede wszystkim dostarczyć kotu odpowiednie warunki do drapania, które zniechęcą go do niszczenia mebli, tapicerki i domowych sprzętów.

Rodzaje drapaków

Należy kupić kotu drapak – tylko jaki? Do wyboru mamy dużą ilość modeli, wśród których najpopularniejsze to:

•  drapak płaski: może mieć formę maty lub leżanki o nieco bardziej interesującym designie,
•  drapak kartonowy,
•  drapak stojak: często ma bardzo prostą budowę składającą się z podstawy (np. płyta wiórowa) i pokrytego odpowiednim materiałem kołka do ostrzenia pazurków,
•  drapak z budką: stanowi bardziej lub mniej skomplikowane połączenie budki z legowiskiem. Wykorzystuje naturalne predyspozycje kotów do chowania się i spania w ciasnych przestrzeniach,
•  drapak średni,
•  drapak ścienny,
•  drapak złożony.

Można też wyróżnić drapaki wolnostojące i mocowane bezpośrednio na ścianę. Wyboru modelu możemy dokonać np. ze względu na wielkość mieszkania. Poza tym wybierając drapak najlepszy dla naszego pupila, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko cenę i jakość, ale także potrzeby kota: należy obserwować, gdzie najczęściej drapie, co go interesuje, na czym najchętniej ostrzy pazurki. Dobrze dobrany drapak powinien przypominać tę powierzchnię lub przedmiot.

💥Stwórz swojemu kotu plac zabaw 💥Drapaki dla kota – Najwięcej ofert w jednym miejscu. Radość z zakupów.Zapewnij…

Gepostet von Kamex am Dienstag, 11. August 2020

Rodzaje popularnych drapaków dla kota – materiał wykonania

Drapak dla kota powinien być pionowy lub poziomy. Najczęściej nasi pupile chętniej korzystają z drapaków pionowych. Poziome z kolei to dobra propozycja do leniuchowania i rozciągania się. Taki drapak ucieszy więc przede wszystkim zwierzęta o spokojniejszym temperamencie.

Bardzo ważny jest też materiał, z którego wykonany jest drapak. Może być to przede wszystkim:

•  sizal,
•  karton,
•  drewno.

Każdy z nich ma nieco inną specyfikę. Sizalowe wyroby (tworzone z włókna agawy) są bardzo wytrzymałe – mogą występować w postaci najprostszej maty do ostrzenia pazurków, ale też być zewnętrzną częścią drapaka z budką lub drapaka złożonego. Twardość tego tworzywa jest duża i można liczyć, że taki element wyposażenia przetrwa dłuższy czas.

Drapaki dla kotów z drewna są wyrobami najbardziej naturalnymi – kot drapie w przypadku prawdziwe drewno. Ich zaletą jest to, że można je bardzo interesująco wkomponować w wystrój wnętrza, w którym postanowimy urządzić kącik rozrywki dla kota. Ważne przy tym, żeby dobrze i stabilnie je mocować – często są dosyć ciężkie, koty zaś w zabawie potrafią wykazywać się niesamowitą energią gotową wywrócić nawet taki przyrząd.

Tekturowe drapaki dla kotów z pozoru wydają się nietrwałe. Oczywiście, wytrzymałością z pewnością ustępują tym sizalowym i drewnianym. Mogą być jednak wykonane z twardej i dość grubej tektury zapewniającej żywotność albo ze szkieletu z odpornego materiału, który pokryty został tekturą. Ekologiczny charakter tych produktów i przystępna cena decydują o tym, że wybór wyrobów z tektury jest coraz większy.

Rosnące zróżnicowanie na rynku „kocich mebli” sprawia, że wybór drapaka dla kota nie jest łatwy. Pamiętajmy jednak, aby kierować się komfortem i usposobieniem naszego zwierzaka.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pasze dla koni: Klucz do zdrowego i dobrze zbilansowanego żywienia
Pasze dla koni: Klucz do zdrowego i dobrze zbilansowanego żywienia
Zdrowie i dobre samopoczucie koni są niezwykle ważne dla każdego właściciela lub opiekuna konia. Właściwe żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu kondycji i sprawności tych majestatycznych zwierząt. Jednym z kluczowych czynników wpływających na zdrowie koni jest odpowiednia pasza.
Adopcja ze schroniska – dlaczego warto dać dom zwierzęciu w potrzebie
Adopcja ze schroniska – dlaczego warto dać dom zwierzęciu w potrzebie
Adopcja zwierzęcia ze schroniska to wyjątkowa szansa na zapewnienie domu i nowego życia zwierzakowi, który w innym przypadku mógłby być skazany na życie w schronisku lub na ulicy. W tym artykule przedstawimy zalety adopcji ze schroniska, jakie zwierzęta można adoptować i co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o adopcji.
Kagańce fizjologiczne dla psa – co to jest i kiedy są potrzebne?
Kagańce fizjologiczne dla psa – co to jest i kiedy są potrzebne?
Kagańce dla psów to narzędzie, które jest używane, aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzęciu i jego otoczeniu. Kagańce fizjologiczne to specjalne rodzaje kagańców, które zapewniają zwierzęciu swobodę oddychania i picia, a jednocześnie uniemożliwiają jedzenie i gryzienie.
Ostatnie wpisy