Legowisko dla psa – jakie wybrać?
Akcesoria dla zwierząt

Legowisko dla psa – jakie wybrać?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Pies, podobnie jak człowiek, potrzebuje własnego miejsca, w którym będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie, gdy właściciela nie będzie w domu. Warto o to zadbać jeszcze zanim zwierzak pojawi się w domu, aby od pierwszych dni przyzwyczaił się do tego, że ma swoje miejsce do odpoczynku.

Rodzaje legowisk

Legowisko wcale nie musi być specjalnie kupionym produktem, może być to zwinięta pościel lub stary dywan. Są to najbardziej powszechne i najłatwiejsze w utrzymaniu rozwiązania dla średnich i dużych psów, które lubią spać w pozycji wyciągniętej.

Legowisko – łóżko

Istnieją dwa rodzaje tego typu legowisk – z miękką podstawą lub z plastikową podstawą. Dość trudno jest dbać o miękkie legowisko, może też po czasie stracić swój kształt. Dbanie o legowisko z plastikową podstawką jest łatwiejsze. Możesz też na nie założyć miękki pokrowiec, który jest łatwy do prania.

Legowisko – domek

Takie miejsce do spania preferują zazwyczaj psy małych ras: Chihuahua, Yorkshire Terrier, Pomeranian Spitz. Jednak jeśli domek będzie odpowiednio duży, większe psy z pewnością także go polubią. W legowisku – domku pies będzie czuł się bezpiecznie i spokojnie. Jednak warto pamiętać, że tego typu legowiska są zwykle w całości wykonane z miękkiego materiału, co poważnie utrudnia ich pielęgnację.

Co wziąć pod uwagę wybierając legowisko dla psa?

Obecnie rynek artykułów dla zwierząt jest pełen różnorodnych akcesoriów. Aby już przy pierwszym podejściu kupić legowisko odpowiednie dla swojego zwierzaka, powinieneś zdecydować o jego głównych cechach.

Rozmiar 

Wybierając legowisko, koniecznie upewnij się, że będzie ono odpowiednio duże dla Twojego psa. Jeśli Twój pupil jest już dorosły, z łatwością dobierzesz odpowiedni rozmiar. Jednak jeśli masz szczeniaka, musisz przewidzieć, jaki będzie duży zwierzaka, gdy dorośnie. Idealne legowisko to takie, w którym pies może nie tylko zwinąć się w kłębek, ale także wyciągnąć łapy. Z tego powodu długość legowiska powinna pokrywać się z długością ciała zwierzęcia od pyszczka do końca ogona, a jego szerokość nie powinna być mniejsza niż długość nóg psa. Jeśli nie wiesz, jak duży będzie Twój pies, możesz po prostu zmienić legowisko, gdy zwierzak dorośnie. Ta opcja jest droższa, ale ma swoje zalety. Będziesz mógł zmienić rodzaj legowiska, dzięki czemu lepiej zrozumiesz, jaką opcję Twój podopieczny lubi najbardziej. 

Materiał wykonania

Kupując legowisko, koniecznie sprawdź, z jakiego materiału zostało wykonane. Od tego zależy trwałość łóżka i sposób jego pielęgnacji. Materiał powinny być naturalny i mocny, ponieważ większość psów depcze po swoim legowisku przed pójściem spać, a nawet próbuje się w nim zakopać. Kruchy materiał szybko ulegnie zniszczeniu pod wpływem psich pazurów. Lepiej, jeśli legowisko ma wyjmowany materac i pokrowiec, który należy regularnie wytrzepywać i prać.

Legowisko dla psa wymaga regularnej pielęgnacji i prania, więc wybierz materiał, który jest praktyczny, łatwy w utrzymaniu i wystarczająco mocny, aby wytrzymać wiele prań. Nie powinien też zbierać kurzu i sierści. Wypełniaczem jest zwykle syntetyczny materiał, ale istnieją opcje z bawełną lub gumą piankową.

Im bardziej naturalny materiał, z którego wykonane jest legowisko, tym zwierzę będzie się na nim lepiej czuło i szybciej się do niego przyzwyczai. Wełna jest doskonałym materiałem wypełniającym, zapewnia psom odpowiednią temperaturę i komfort wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że materiały naturalne są mniej trwałe niż materiały syntetyczne. 

Kolor

Warto pamiętać, że im jaśniejszy materiał psiego legowiska, tym szybciej się ono zabrudzi i straci swój pierwotny wygląd. Dlatego legowisko najlepiej postawić na ciemne odcienie, na których plamy nie będą tak widoczne.

Kształt

Wybierając kształt legowiska dla pupila, pamiętaj, że będziesz musiał je nieustannie czyścić. Na przykład w wyściełanych matach kurz, włosy i brud będą stale gromadzić się w fałdach między materiałem a dnem. Jeśli jednak sprzątanie zbytnio Cię nie przeraża, możesz wybrać legowisko o absolutnie dowolnym kształcie. Kształt miejsca do spania powinien być też wybierany w zależności od rasy i upodobań zwierzęcia; od tego, czy ma sierść (i jaka jest gruba), jaką temperaturę lubi pies i w jakiej pozycji woli spać. Na przykład, jeśli Twój zwierzak ma grubą sierść lub nie lubi upału, wybierz legowisko, którego kształt jest otwarty (nie domek).

Umiejscowienie legowiska

Legowisko dla psa należy postawić w miejscu, które pies sam wybrał dla siebie. Jeśli Twoim zdaniem nie wybrał odpowiedniego miejsca, sam zdecyduj o lokalizacji, ale pamiętaj, że legowisko nie powinno znajdować się w przejściu, ani w pobliżu urządzeń grzewczych. Łazienka, kuchnia i korytarze absolutnie nie nadają się na miejsca dla psa, zwierzę może się przeziębić. Kiedy już wybierzesz miejsce, nie zmieniaj go i nigdy nie karz zwierzaka, gdy tam jest. Pies musi wiedzieć, że legowisko to jego terytorium i zawsze jest tam bezpiecznie.

Nie należy przenosić legowiska w zależności od pory roku lub dnia. Zwierze potrzebuje spokoju, więc najlepiej niech miejsce odpoczynku będzie słabo oświetlone i odizolowane. Nie kupuj legowiska, które jest zbyt ciepłe i grube, ponieważ latem pies nie będzie chciał z niego korzystać. Zwróć uwagę na parametry takie jak:

  • komfort dla zwierzaka,
  • jakość materiałów,
  • rozmiar,
  • odporność powłoki na ścieranie,
  • cena.

Jak nauczyć psa korzystać z legowiska?

Przyzwyczajanie do legowiska najlepiej zacząć już kiedy pies jest mały. Za każdym razem, gdy szczeniak się wybiega i nasyci, prawdopodobnie wybierze sobie kąt, który mu się spodoba. Wtedy należy zabrać go do legowiska i wydać komendę: „leżeć”. Spróbuje wtedy odejść, ale następnie powtórz swoje działania. Pogłaszcz zwierzaka, gdy ten się uspokoi. Pamiętaj, że miejsce psa to jego „bezpieczny” obszar. Nie można go w nim karać, nie można trzymać rzeczy na psim łóżku, siadać czy też używać go jako siedzenia dla gości.

Dorosłemu psu nie będzie trudno przyzwyczaić się do łóżka, jeśli zna już polecenie „leżeć”. Możesz też rzucać psu na legowisko smaczne niespodzianki. Nie ciągnij na siłę zwierzaka do posłania; pies potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego miejsca. W przypadku gdy pies kategorycznie odmawia siedzenia na legowisku, pomyśl – być może jest w niewłaściwym miejscu, ma niewygodną konstrukcję lub materiał drażniący skórę. 

Fot. Dex Ezekiel/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szelki guard dla psa – niezbędny element wyposażenia dla aktywnych czworonogów
Szelki guard dla psa – niezbędny element wyposażenia dla aktywnych czworonogów
Szelki typu guard, zaprojektowane z myślą o aktywnych czworonogach, są nie tylko elementem mody czy wygody, ale przede wszystkim niezbędnym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo i komfort podczas różnorodnych aktywności.
Przysmaki dla Twojego Kota
Przysmaki dla Twojego Kota
Rozpieszcz swojego kota smacznymi przysmakami! Wybierz zdrowe, wysokiej jakości i zabawne przekąski, które będą idealnym uzupełnieniem jego diety.
Rasy psów bezpieczne dla alergików
Rasy psów bezpieczne dla alergików
Alergia na psy to nieprzyjemna przypadłość, zwłaszcza jeśli pałasz do nich szczególną sympatią.
Ostatnie wpisy