Kamica u kota
Zdrowie zwierząt

Kamica u kota

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kamica u kota to jedna z częściej diagnozowanych w gabinetach weterynaryjnych dolegliwości. Zbagatelizowana i nieleczona wywołuje ból i może prowadzić do poważnych chorób, w tym do zagrażającej życiu niewydolności nerek. Tymczasem zapobieganie jej jest stosunkowo proste, tak samo jak leczenie na wczesnym etapie rozwoju. Co musisz wiedzieć na temat kamicy? Sprawdź!

Czym jest kamica u kota?

Kamica nerkowa, nazywana też kamicą moczową lub potocznie kamieniami nerkowymi, to patologia, która cechuje się obecnością złogów w układzie moczowym, wytwarzanych z substancji występujących w moczu. Gdy złogi są duże lub/i występują w dużej ilości, powodują ból podczas mikcji. Mogą też uszkadzać ściany układu moczowego i prowadzić do poważniejszych schorzeń, w tym do niewydolności nerek. Istnieje wiele rodzajów kamieni nerkowych.

Najczęściej diagnozowane i jednocześnie najłatwiejsze w leczeniu są struwity (trójfosforany amonowo-magnezowe). Inne rodzaje kamieni to m.in: oksalaty (szczawiany wapnia), kamienie fosforanowo-wapniowe, cystynowe, moczanowo-amonowe.

Przyczyny kamicy u kota

Za tworzenie się złogów poszczególnych rodzajów odpowiada przede wszystkim zbyt niskie lub za wysokie pH. Jego odczyn może być nieprawidłowy z powodu takich czynników jak m.in. zbyt niski poziom nawodnienia (wiele kotów odmawia picia wody), karma o małej wilgotności, nadwaga, otyłość, wiek i stan zdrowia. Choć kamica może wystąpić u kotów w każdym wieku, szczególnie podatne są na nią starsze, schorowane czworonogi.

Objawy kamicy u kota

Początkowo kamica u kota może rozwijać się bezobjawowo. W zaawansowanym stadium daje natomiast takie objawy jak m.in. nietrzymanie moczu, krwiomocz, sikanie i posikiwanie poza kuwetą (mylone ze znaczeniem), ból w czasie mikcji (sygnalizowany miauczeniem), wylizywanie genitaliów, ogólne złe samopoczucie, izolowanie się. Symptomy te nie muszą pojawić się jednocześnie i mogą mieć różne natężenie.

Leczenie kamicy u kota

Jeśli podejrzewasz chorobę u swojego podopiecznego, udaj się z nim do lekarza weterynarii. Specjalista wykona badania, postawi diagnozę i zaproponuje najskuteczniejsze leczenie. W zależności od rodzaju złogów, postępu schorzenia i ogólnego stanu pupila może zalecić wyłącznie zmianę diety, włączyć odpowiednio dobraną farmakoterapię lub poinformować o konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Bez względu na formę leczenia, zmiana diety jest konieczna. Wybierz wysokiej jakości karmę, jak np. karmy specjalistyczne SPECIFIC™ dedykowane kotom z określonymi problemami zdrowotnymi, w tym kamicą.

Obserwuj swojego pupila, zadbaj o jego prawidłowe nawodnienie i zdrową dietę, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych w przyszłości!

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie akcesoria dla psów warto kupić swojemu pupilowi?
Jakie akcesoria dla psów warto kupić swojemu pupilowi?
Inwestowanie w odpowiednie akcesoria dla psów jest kluczowe, aby zapewnić naszym czworonożnym przyjaciołom komfort, bezpieczeństwo i zabawę. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, dlatego dostosuj wybór akcesoriów do jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Dzięki nim Twój pies będzie szczęśliwy, zdrowy i bezpieczny w każdej sytuacji.
Jaki drapak dla kota wybrać?
Jaki drapak dla kota wybrać?
Potrzeby behawioralne kotów wymagają spełnienia – te zwierzęta wręcz muszą drapać. Najgorzej, gdy robią to ze szkodą dla kanapy lub […]
O czym trzeba pamiętać, układając dietę dla szczeniaka?
O czym trzeba pamiętać, układając dietę dla szczeniaka?
Świeżo upieczeni opiekunowie czworonogów zazwyczaj mają wiele wątpliwości dotyczących żywienia tak młodych psów. Te najpopularniejsze rozwiewamy w niniejszym tekście.
Ostatnie wpisy