Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Przez pierwszy miesiąc życia szczenięta karmione są wyłącznie mlekiem matki. Następnie stopniowo wprowadzane są inne pokarmy, a w okolicach ósmego tygodnia życia szczeniak może zamieszkać w nowym domu, gdzie będzie już karmiony tylko przez człowieka. Świeżo upieczeni opiekunowie czworonogów zazwyczaj mają wiele wątpliwości dotyczących żywienia tak młodych psów. Te najpopularniejsze rozwiewamy w niniejszym tekście.
Pierwsze chwile w nowym otoczeniu są stresujące nie tylko dla opiekunów, ale i dla samego szczeniaka. Warto redukować zatem napięcie, by okres adaptacji przebiegał jak najspokojniej. Hodowca na pewno wraz z psem przekaże Ci nie tylko jego ulubioną zabawkę, lecz także karmę, którą zwierzę było przez niego karmione. Nie zmieniaj jej od razu w pierwszych tygodniach Waszego wspólnego życia, a nową, wybraną przez siebie karmę zacznij wprowadzać stopniowo. Postępuj tak samo, jeśli adoptujesz szczenię ze schroniska – nawet w przypadku, gdy karmione było karmą słabej jakości, tranzycja musi trwać przynajmniej tydzień.
Nowy członek rodziny powinien dostawać karmę, która pokryje jego dzienne zapotrzebowanie na makroskładniki, kalorie, witaminy i minerały. W pożywieniu szczeniaka bardzo ważne jest białko, niezbędne do prawidłowego rozwoju tkanek oraz mięśni. Powinno ono stanowić minimum ¼ dziennej porcji karmy. Psie dziecko musi przyjmować więcej tłuszczu niż osobnik dorosły. Należy zwrócić też uwagę na odpowiednie proporcje wapnia oraz fosforu – to te minerały dbają o rozwój kości. W żywieniu szczeniąt sprawdza się catering dla psa PsiBufet, czyli w pełni zbilansowane posiłki, które nie wymagają dodatkowej suplementacji.
Objętość pokarmu, którą Twój szczeniak powinien dostawać w ciągu dnia, oblicza się na podstawie docelowej wagi psa oraz jego wieku wyrażonego w miesiącach. O ile te dane są oczywiste dla właścicieli czworonogów z hodowli, o tyle w przypadku adopcji szczeniaka nierasowego do określenia przybliżonego wieku oraz wagi docelowej potrzebna będzie konsultacja z weterynarzem. Informację o dawkowaniu karmy w oparciu o te dane znajdziesz na opakowaniu. Jeśli zamówisz wspomniany wcześniej catering – otrzymasz już odmierzone porcje posiłków.
Chociaż szczeniaki mają duże zapotrzebowanie kaloryczne, jedzenie należy im nakładać w niewielkich ilościach. Do trzeciego miesiąca życia dzienną dawkę warto dzielić na pięć porcji, podawanych o stałych porach. W kolejnym miesiącu można zredukować liczbę posiłków do czterech. Gdy pies będzie miał już pół roku, możesz zacząć karmić go tylko trzy razy dziennie.
Okres, w którym psa należy karmić pożywieniem przeznaczonym dla szczeniąt, jest tym dłuższy, im większa jest waga docelowa zwierzęcia. Psy miniaturowe rozwijają się najszybciej i karmę dla osobników dorosłych można zacząć im podawać już po siódmym miesiącu. Przedstawiciele ras olbrzymich karmą dla szczeniąt powinni być natomiast karmieni przez pierwsze dwa lata życia.
Zdjęcie: materiał Partnera.